Abp T. Gocłowski odebrał Order Orła Białego

gocl GRATULEUJEMY KS. ARCYBISKUPOWI TADEUSZOWI GOCŁOWSKIEMU!!!!  

10 listopada 2011 w Pałacu Prezydenckim Abp Tadeusz Gocłowski odebrał z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego najwyższe odznaczenie państwowe – Order Orła Białego. Wspominamy o tym na naszej stronie, jako, że ks. Tadeusz Gocłowski CM bywał w naszej parafii, jako kapłan i biskup, służąc swoją posługą ludowi Bożemu. 

Ksiądz Arcybiskup Gocłowski, jest kapłanem Zgromadzenia Księży Misjonarzy (CM), jest byłym Wizytatorem czyli najwyższym Przełożonym Prowincji Polskiej Zgromadzenia Księży Misjonarzy, emerytowanym metropolitą gdańskim, wieloletnim krajowym duszpasterzem ludzi pracy i b. współprzewodniczącym Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu.

 Choć przeszedł na emeryturę, wciąż obecny w życiu społecznym nie tylko Trójmiasta. Cieszy się ogromną sympatią mieszkańców diecezji gdańskiej i całego regionu, jest dla nich niekwestionowanym autorytetem.

Ks. arcybiskup Tadeusz Gocłowski jest uważany za jednego „z architektów wolności”. Ma 80 lat. 31 grudnia 1984 roku mianowano go biskupem gdańskim, a 25 marca 1992 roku – arcybiskupem metropolitą gdańskim. Urząd pełnił do 26 kwietnia 2008 r. Obecnie jest arcybiskupem seniorem gdańskim.

Jak podają agencje prasowe arcybiskup gdański został uhonorowany „w uznaniu znamienitych zasług dla Rzeczpospolitej Polskiej, a w szczególności dla życia publicznego i społecznego, za działalność na rzecz przemian demokratycznych w kraju, za osiągnięcia w dziele pojednania między ludźmi”.

Prezydent RP Bronisław Komorowski, wręczając arcybiskupowi najwyższe odznaczenie państwowe, podkreślił, że w niełatwych czasach Kościół był w Polsce jednym z najważniejszych bastionów narodowej wolności. Wyraził przy tym nadzieję, że dobre w przeszłości relacje państwo-Kościół zostaną zachowane. W przemówieniu wygłoszonym podczas uroczystości szef państwa powiedział, że Kościół dał fundament polskiej demokracji i wolności. Wręczając Order Orła Białego abp Gocłowskiemu prezydent podziękował „całemu Kościołowi polskiemu” za fundament polskiej demokracji i polskiej wolności.

Orderem Orła Białego honoruje się najwybitniejszych Polaków. Odznaczenie nadawane jest przez Prezydenta RP.