Abstynencja darem miłości. Miesiąc trzeźwości.

MTJuż od wielu  lat Kościół katolicki w Polsce prowadzi działalność trzeźwościową, wypływającą z duszpasterskiej troski o życie narodu. Jedną z form tej duszpasterskiej działalności jest zachęta do całkowitej abstynencji w miesiącu sierpniu.

Wszelkie statystyki ukazują, że w naszym społeczeństwie następuje wzrost spożycia alkoholu. A skutki jego spożywania stają się coraz bardziej opłakane. Alkohol pity w nadmiarze, lub w sposób nieodpowiedzialny, prowadzi często do śmierci i długotrwałego kalectwa. 

Alkohol bywa przyczyną wielu wypadków drogowych i nieszczęść w pracy. Alkohol jest przyczyną rozpadu rodzin, źródłem przemocy w rodzinie, przyczyną zaniedbania właściwego wychowania dzieci w miłości, negatywnym przykładem dla młodych.

Jak zatem nie zachęcać do abstynencji? Jak napisał Bp Tadeusz Bronakowski, “w wymiarze religijnym abstynencja jest wynagrodzeniem Bogu za grzechy związane z alkoholizmem. W wymiarze duchowym abstynencja odkrywa przed nami nowe możliwości i życiowe szanse, dzięki czemu stajemy się dojrzalszymi ludźmi. Abstynencja pozwala nam przezwyciężać egoizm i podejmować troskę o bliźnich. Jest też znakiem sprzeciwu wobec towarzyskiego przymusu picia, a zatem również jasnym przykładem dla innych. Bez świadomej i dobrowolnej abstynencji wielu osób nie można zbudować tak bardzo potrzebnego umiaru w podejściu do alkoholu. Abstynenci dają piękne, odważne świadectwo, że życie bez alkoholu jest szczęśliwe i wartościowe. Pokazują, że picie nie daje takich korzyści i przyjemności, jakie obiecują reklamy. Uczą, że alkohol nie jest cudownym lekiem na problemy i złe samopoczucie. Abstynent stawia przed innymi pozytywne wyzwanie: mobilizuje do zastanowienia się nad postawami wobec alkoholu.”

Abstynencja darem miłości dla bliźniego. Darem miłości w rodzinie. Darem miłości dla dzieci i młodzieży. Darem dla szerzej pojętej wspólnoty – parafii, miasta, ojczyzny.

O wartości abstynencji mogą zaświadczyć rodziny, które żyją abstynencją na co dzień. Rodzinne uroczystości, na przykład Pierwsza Komunia św., przed którą dzieci składają przyrzeczenia abstynenckie, bierzmowanie, czy nawet wesela, mogą się odbywać bez alkoholu. I mogą być radosnym i udanym przeżyciem.

Alkohol jest ukazywany przez mass media jako lek na kłopoty, ucieczkę od problemów, fajną zabawę, znieczulenie, ułatwienie kontaktów…  Niestety, jest to kłamstwo i bezwzględna manipulacja człowiekiem dla celów zniewolenia i kierowania naszymi zachowaniami.

Jan Paweł II powiedział w Poznaniu: „Nie dajcie się zniewalać! Nie dajcie się zniewolić, nie dajcie się skusić pseudowartościami, półprawdami, urokiem miraży, od których później będziecie się odwracać z rozczarowaniem, poranieni, a może nawet ze złamanym życiem.”

Na miesiąc abstynencji Episkopat Polski wybrał sierpień, na pewno z wielu powodów patriotyczno religijnych.  Jak czytamy w uzasadnieniu – „wspominamy ludzi służących Bogu i naszej ojczyźnie zgodnie z wymaganiami czasów, w których żyli. Pamięć i szacunek dla ich poświęcania skłoniły przed laty Episkopat Polski do ustanowienia sierpnia miesiącem abstynencji.”

Ale przecież nie jest ważne czy to będzie sierpień czy listopad. Ważnym jest, aby otworzyć serca na piękne słowa tegorocznego hasła: „Abstynencja jest darem miłości”.  Okaż miłość tym, których krzywdzisz swoim pijaństwem czy, jak mówisz usprawiedliwiająco, tylko tym jednym piwkiem dziennie. Okaż miłość swoim dzieciom i wychowuj ich w trzeźwości, znajdź czas na spędzenie czasu z nimi a nie z kieliszkiem w ręku. Znajdź czas na zaangażowanie się w dzieła wartościowe dla innych, zamiast trwonić czas na picie alkoholu… Okaż miłość Bogu i trzeźwy przyjdź do kościoła w niedzielny poranek…

Bądźmy trzeźwi – na początek w sierpniu, a później może wytrwasz i w następnych miesiącach. Będzie to Twój dar miłości.

Więcej na ten temat na stronie Episkopatu Polski