KANION COLCA (PERU) I PARAFIA SW. STANISŁAWA KOSTKI W GREENPOINCIE

Jest 1981 rok. Wyprawa polskich studentów dociera do Peru, aby spenetrować kanion rzeki Colca. Wyprawa kończy się sukcesem. Polscy studenci kajakami i pontonami przemierzają rzekę Colca na całej jej długości. Odkrywają przy tym, że jest to najgłębszy kanion na świecie, gdyż w niektórych miejscach rzeka płynie otoczona skałami wysokimi na ponad 4 km !!! Jest on zatem dwa razy głębszy od Wielkiego Kanionu w Kolorado. Liczy on ponad 120 km długości. Wspaniałe i niebezpieczne uskoki wodne, wielkie i małe wodospady, pionowe ściany kanionu, stanowią nieopisane piękno, choć także i wielkie niebezpieczeństwo. Dzięki opatrzności Bożej i błogosławieństwu Jana Pawła II wyprawa studentów udaje się i przechodzi do księgi geograficznych osiągnięć. Pan Jerzy Majcherczyk, który był organizatorem wyprawy i jej uczestnikiem, postanawia nadać jednym z najpiękniejszych wodospadów nazwę Jana Pawła II.

Jest to jedyna, jak dotąd, oficjalnie zarejestrowana nazwa geograficznego miejsca nosząca imię błogosławionego Papieża. Na potężnym głazie, pan Majcherczyk umieścił specjalną tablicę z pamiątkowym „kamieniem węgielnym” poświęconym w Watykanie przez Jana Pawła II. W 30-tą rocznicę wyprawy i odkrycia, do kanionu Colca i nad wodospady Jana Pawła Drugiego udała się kolejna ekspedycja. Tym razem po to, aby na tej samej skale umieścić kolejne tablice upamiętniające wielkiego człowieka, jakim był nasz papież.

Korzystając z tej okazji, nasza parafia postanowiła również przyłączyć się do tego projektu. Okazji było kilka. Pierwsza z nich to 115 rocznica istnienia naszej parafii Św. Stanisława Kostki, a której kościół stoi na Skwerze Bł. Papieża Jana Pawła II. Jest to także rok beatyfikacji Jana Pawła II, a więc okazja do dziękczynienia. A przecież Jan Paweł, jeszcze jako Kardynał Karol Wojtyła modlił się w naszej świątyni w 1969 roku, stąpał po posadzkach naszego kościoła, przemawiał z marmurowej ambony, modlił się przy naszym ołtarzu. Dlatego na tablicy umieszczony został napis w języku angielskim: „W hołdzie wielkiemu Papieżowi, Pasterzowi i Polakowi Janowi Pawłowi Drugiemu. Parafia Św. Stanisława Kostki, Skwer Bł. Jana Pawła II, Brooklyn NY, USA, May 28, 2011.” Jest też tam logo naszego jubileuszu, na którym widnieje zarys naszego kościoła oraz napis 115. Niech ta tablica, umieszczona w miejscu tak ważnym w historii odkryć Polskich podróżników, na zawsze świadczy światu, że my, rodzina parafialna z parafii Św. Stanisława Kostki w Brooklynie, jesteśmy wdzięczni Bogu za dar Jana Pawła II.

 

 

 

PRZECZYTAJ TAKŻE ARTYKUŁ NA STRONIE ODKRYWCY.COM

GALERIA ZDJĘĆ Z WYPRAWY DO KANIONU COLCA NA STRONIE ODKRYWCY.COM