Miesiąc Dziedzictwa Polskiego w Ratuszu brooklyńskim

W czwartek 4 listopada 2010, w ratuszu dzielnicy Brooklyn, odbyła się uroczystość związana z miesiącem Dziedzictwa Polskiego. Prezydent Dzielnicy Brooklyn, pan Marty Markowitz, docenił w ten sposób zasługi Polaków i Polonii w rozwój naszej dzielnicy i całego miasta Nowy Jork. Podkreślał to niejednokrotnie w swoim przemówieniu, jak bardzo ceni imigrantów z Polski, którzy w swojej nowej Ojczyźnie starają się nie tylko znaleźć miejsce dla siebie, ale przyczyniają się do rozwoju miasta, w którym żyją. Przypomniał także o tym, że przez cały miesiąc Ratusz Brooklynu był oświetlony wieczorami na biało-czerwono.

Tego wieczoru uhonorowanych przez  niego zostało kilka osób indywidualnych i organizacji, zasłużonych dla dzielnicy i całego Nowego Yorku. Wśród nagrodzonych był nasz parafianin Dariusz Knapik, przedsiębiorca, udzielający się społecznie w wielu polonijnych organizacjach. Była również pani Barbara Konopka, która w naszym sąsiedztwie prowadzi dwie prężne instytucje, czynnie wspomagająca nasza parafię i parafialne organizacje w wielu sytuacjach. Była również drużyna Polonia Greenpoint działająca w naszej dzielnicy, która wygrała wielki, międzynarodowy turniej młodzieżowy w piłce nożnej, i to występując w nim po raz pierwszy.

Na uroczystości nie zabrakło działającej przy naszej parafii grupy Krakowianki i Gorale pod wodzą pań Hetnar, Bielskiej, Gryziec i Kalitki. Dzieci rozpoczęły uroczystość wiązanką polskich pieśni, za co od licznie zgromadzonej publiczności dostali ogromne brawa. W czasie uroczystości słowa gratulacji i podziękowania dla burmistrza Markowitz wyraziła Ewa Junczyk-Ziomecka, konsul Rzeczpospolitej Polski w Nowym Jorku. Odnosząc się do motta dzielnicy – W jedności jest siła – IN UNITY THERE IS STRENGTH, nawiązała do wydarzeń z czasów Solidarności, która siłą i mocą ludzi powaliła komunizm i rozpoczęła przemiany demokratyczne w Europie Wschodniej, poprosiła, aby na ten wieczór motto dzielnicy zostało zmienione i brzmiało – w jedności i solidarności jest siła. Marty zgodził się i z radością przyjął plakietkę z napisem Solidarność, którą Pani Konsul osobiście wpięła w klapę marynaki Burmistrza.

Po części oficjalnej, w której było miejsce na prezentacje nagrodzonych, dyplomy, kwiaty, przemówienia, podziękowania, zdjęcia i wspólny śpiew – zgromadzeni przeszli na poczęstunek smakowitych dań Polskiej Kuchni, na którą składały się potrawy przygotowane przez polskiej restauracje w Nowym Jorku. Wieczór zakończyły dzieci grupy Krakowianki i Góral dając pokaz polskich tańców, po nich zatańczył zespół Polish Folk Dance group, również z Greenpointu, a uwieńczeniem był wspaniale wykonany przez dzieci, młodzież i gości POLONEZ.

Tu znajdziesz kilka zdjęć z uroczystego wieczoru – Zdjęcia z uroczystości w Ratuszu brooklyńskim

Artykuł o uroczystości zamieszczony w Nowym Dzienniku:  Miesiąc Dziedzictwa Polskiego – Brooklyn Hall

A tu więcej informacji 0 Brooklynie:   BROOKLYN BOROUGH HALL