Msza święta Dziedzictwa Polskiego

AAD W niedzielę 16 października, kapłani i wierni naszej parafii wzięli udział we Mszy Świętej Dziedzictwa Polskiego. W tym roku odbyła się ona w parafii Matki Bożej Częstochowskiej przy 25 Ulicy w Brooklynie, której proboszczem jest ks. kanonik Witold Mroziewski. W tym roku Msza odbyła się w intencji Dziękczynienia za Beatyfikację Jana Pawła II. Parafię naszą reprezentowali: ks. Marek Sobczak, ks. Józef Szpilski oraz ks. Jan Urbaniak. Byli również indywidualni parafianie, między innymi pan Darek Knapik, Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2011, z małżonką. Pięknie prezentowała się także delegacja z Greenpointu w mundurach Ligi Morskiej Odział Gdynia 15.

O godzinie 15 kościół wypełnił się wiernymi wszystkich polskich parafii diecezji Brooklyn, jak i parafii amerykańskich, w których odprawiana jest polska msza święta oraz gośćmi sympatykami polskiego apostolatu.

Nie zabrakło grup w strojach ludowych, były przedstawicielstwa Polskich Szkół Dokształcających, harcerze, Rycerze Grobu Pańskiego, strażacy oraz inne grupy. Gościem honorowym był Konsul Rzeczpospolitej Polski w Nowym Jorku pan Grzegorz Swoboda z małżonką. Obecny był także Prezes KPA na Wydział Południowy Nowy Jork, Frank Milewski z małżonką.

Uczestnikiem liturgii był również ks. Biskup Ordynariusz Diecezji Brooklyn, Biskup Nicholas DiMarzio.

Liturgii mszy świętej przewodniczył zaproszony specjalnie na tę uroczystość Ksiądz Arcybiskup Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński, który wygłosił wspaniałe, wielowątkowe kazanie. Nawiązał oczywiście do dnia wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową (16 października 1978) i do Jego troski o naród Polski, o Matkę naszą Ojczyznę. Zachęcił wszystkich do uświadomienia sobie, że Bóg ma prawa zaistnieć w każdym elemencie naszego życia prywatnego i publicznego. Podziękował także Polonii za podtrzymywanie polskiej wiary i tradycji. Również ks. Biskup DiMarzio podziękował Polonii za obecność w życiu kościoła brooklyńskiego i zachęcił do dalszego angażowania się w Boże dzieła.

Kończyliśmy uroczystość w kościele pieśniami „God bless America” i „Boże coś Polskę”. W podniosłym duchu opuszczaliśmy świątynię, kierując się do sal, gdzie miejscowi parafianie wraz ze swymi duszpasterzami przygotowali poczęstunek dla wszystkich.