Naprawione organy

organyPragniemy poinformować, że 1 maja 2014 roku zostały zakończone prace przy renowacji kościelnych organów piszczałkowych. Remont przeprowadził organmistrz, pan Robert Rast, z firmy Organ Builder Rast.
Po wstępnych pracach przygotowawczych, takich jak sprzątanie i wyniesienie 20 kg gruzu, organy zostały stopniowo czyszczone i zakonserwowane, wymieniono okablowanie elektryczne wewnątrz organów, zreperowane zostały niegrające dźwięki. Prace przebiegały sekcjami – Choir, Pedal, Solo, Swell, Great. Naprawiono, oczyszczono, zakonserwowano po 300 piszczałek w każdej sekcji. Wymieniono lub naprawiono wszelkie ruchome części poszczególnych piszczałek z każdej sekcji z użyciem trwałych materiałów (np. skórka), dokonano nowych połączeń elektrycznych (ponad 900 połączeń lutowanych w jednej sekcji), pozakładano wiele nowych części na klawiaturze, w układach pamięci,

a także dokonano zmian w wiatrownicy organów oraz w układach elektrycznych, na kontuarze, przy silniku oraz pomalowano ściany na chórze organowym, podłogi pod organami, na kontuarze.

Trudno by wymienić wszystkie zmiany. Pan Robert, pracując tak, abyśmy mogli korzystać z organów cały czas, poświęcił na remont 1540 godzin roboczych. Jesteśmy mu bardzo wdzięczni za jego pracę, tym bardziej, że mimo nieprzewidzianych trudności i przedłużenia się czasu pracy przy organach o ponad 400 godzin, pan Robert wykonał wszystko według podpisanej umowy, bez podnoszenia ceny naprawy. Jestem także przekonany, że zrobił to tak perfekcyjnie, jak tylko można to było zrobić, gdyż jest to człowiek wierzący, że dla Boga i Jego chwały trzeba robić wszystko dobrze, a nie tylko pracować z myślą o zysku. A po drugie, pan Robert kocha organy i muzykę kościelną, dlatego też włożył serce w organy kościoła, który jest drogi jego sercu. Za to wszystko z całego serca dziękujemy panu, Panie Robercie.

O ile nasi parafianie, chcieliby złożyć ofiarę za remont organów, można to uczynić w kancelarii parafialnej, lub rzucić na tacę podczas niedzielnej kolekty z zaznaczeniem na kopercie, że jest to na remont organów. Tym, którzy już to uczynili w poprzednim roku, i przyszłym ofiarodawcom, wyrażamy podziękowanie. Całkowity koszt remontu (łącznie z użytymi drogimi materiałami) wyniósł 72,000 dolarów.

 

FOTOGRAFIE mozna obejrzeć klikając na link

albo poniżej

Click here to view these pictures larger