Niedziela Męki Pańskiej

6 niedziela Wielkiego Postu, czyli Męki Pańskiej, nazywana jest także Niedzielą Palmową. Rozpoczyna ona obchody Wielkiego Tygodnia. Liturgia Kościoła wspomina uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy, a także rozważa Jego Mękę.

Podczas Mszy św., czyta się opis Męki Pańskiej według Mateusza, Marka lub Łukasza. Wierni przypominają sobie wydarzenia sprzed ponad 2 tys. lat. Wtedy spełniło się starotestamentowe proroctwo Zachariasza, który zapowiadał: „Oto Król twój idzie do ciebie, sprawiedliwy i zwycięski. Pokorny — jedzie na osiołku, na oślątku, źrebięciu oślicy” (Za 9,9).

Poniedziałek, wtorek i środa Wielkiego Tygodnia są dniami szczególnie poświęconymi sakramentowi pojednania – tak będzie i w naszej parafii (proszę sprawdzić terminy i godziny w biuletynie parafialnym).

Szczytem roku liturgicznego i Wielkiego Tygodnia jest Święte Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego. Obejmuje ono liturgię Mszy Wieczerzy Pańskiej, sprawowaną wieczorem w Wielki Czwartek, wielkopiątkową liturgię Męki Pańskiej oraz najbardziej uroczystą i najpiękniejszą ze wszystkich liturgii Kościoła — Wigilię Paschalną sprawowaną po zapadnięciu zmroku w Wielką Sobotę — w Wielką Noc. Triduum kończy się wieczorem w Niedzielę wilkanocną przypominającą o Zmartwychwstaniu Pana, która jest kulminacyjnym punktem w całej historii zbawienia.
Serdecznie zapraszamy do udziału w pięknych liturgiach Wielkiego Tygodnia.

W Niedzielę Palmową są święcone palmy, które wierni zabierają do swoich domów i zawieszają najczęściej pod krzyżem. Ma to z jednej strony przypominać zwycięstwo Chrystusa, a z drugiej wypraszać Boże błogosławieństwo dla domowników. Popiół z palm w następnym roku zostanie poświęcony i użyty w obrzędzie Środy Popielcowej.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z obchodów Niedzieli Palmowej w naszej galerii zdjęć.