Parada Pułaskiego 2010

“Rozporządzeniem burmistrza miasta, dzisiaj 8,5 miliona nowojorczyków chociaż po części jest Polakami” – tymi słowami burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg rozpoczął tegoroczną, 73-cią, Paradę Pułaskiego idącą przez Piątą Aleje na Manhattanie. To on, z grupą taneczną działającą przy Polskim Domu Narodowym na Greenpoincie, Polish American Folk Dance Company, Polonezem otworzył tegoroczną Paradę, w której wzięło udział około 30,000 tysięcy uczestników.  
Wielkim Marszałkiem tegorocznej parady był Stanley Moskal. Przed wejściem do katedry św. Patryka uczestników parady witał Arcybiskup Timothy Dolan, głowa archidiecezji nowojorskiej, który wyrażał radość że może być dzisiaj sercem i duszą z Polakami. Wśród uczestników byli między innymi: miejski rewident John Liu, który przeszedł całą trasę parady; ubiegający się o stanowisko gubernatora Andrew Cuomo, kandydujący na stanowego prokuratora generalnego Dan Donovan, członkini kongresu Carolyn Maloney (w regionalnym stroju polskim). Była także konsul generalna RP Ewa Junczyk-Ziomecka oraz jej zastępca Marek Skulimowski. Była też Rita Cosby, dziennikarka CBS i autorka książki “My Hero”, będącej wspomnieniami z udziału ojca Ryszarda Kossobudzkiego w powstaniu warszawskim.
Wydaje się, że w tym roku na Piątej Alei było mniej obserwujących paradę niż w latach ubiegłych, choć mówi się o blisko 100 000 osób. Wzdłuż Piątej Alei rodacy i nie tylko, często wyposażeni w aparaty fotograficzne oraz ubrani i pomalowani w barwy narodowe, fotografowali i dopingowali biało-czerwony korowód złożony z udekorowanych na kolorowo nowoczesnych rydwanów, przeplatanych jaskrawo kolorowymi zespołami kroczących orkiestr szkół średnich (niestety, nie polskich) oraz grupami Polonii z New Jersey, Nowego Jorku, Connecticut oraz Pensylwanii. Były piękne Miss Polonia z różnych stanów i dzielnic jadące w eleganckich otwartych kabrioletach, były głośne hordy polskich klubów motocyklowych, były dyskoteki na kółkach, i mnóstwo dzieci i dorosłych w pięknych strojach ludowych z różnych stron Polski.
No i był Greenpoint reprezentowany przez dzieci z dwóch Polskich Szkół Sobotnich, członków Towarzystw parafialnych i społecznych. Ale co najważniejsze – były dzieci z grupy Krakowianki i Górale, były dzieci z Katolickiej Akademii Świętego Stanisława Kostki, Towarzystwo św. Alojzego, kolektorzy parafii, garstka parafian i trzech księży z parafii Św. Stanisława Kostki na Greenpoincie. Było nas mało, szliśmy na końcu, ale liczy się udział! Za rok będzie nas więcej!
Aby obejrzeć zdjęcia z parafy kliknij na „Galerię” w pasku głównym lub TUTAJ.

Inne zdjęcia z parady Pulaskiego…