Pomoc poszkodowanym na Ukrainie / Collection for Ukraine

Zapraszamy do udziału w zbiórce na pomoc prowadzoną przez Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo na Ukrainie. Wspieramy poszkodowanych i uciekających przed wojną tamtejszych ludzi. Zbiórka będzie prowadzona przez całą niedzielę 6 marca po każdej Mszy świętej w naszym kościele.
 
 
Oto list księdza Jana Trzopa, CM z Ukrainy z dnia 4 marca:
 
Szczęść Boże!
 
Chciałbym napisać kilka słów o sytuacji w naszej prowincji świętych Cyryla i Metodego na dzień dzisiejszy, tj. piątek 04 marca 2022 roku. Wielu z Was pisze i dzwoni, dziękujemy za pamięć, modlitwę i solidarność. Dziękujemy za Wasze wsparcie i otwartość na okazywanie pomocy nam, tu w Ukrainie i uchodźcom przybywającym do Polski. Chcę powiedzieć, że jestem w stałym kontakcie z ks. Krzysztofem Wałaszkiem CM – Ekonomem Prowincji.
 
Jeżeli chodzi o nasze domy Wiceprowincji. Najgorsza sytuacja jest w Charkowie tam okolice kościoła i naszego domu są zupełnie zniszczone bombardowaniami, dzięki Bogu nasz kościół i dom na dany czas są nie uszkodzone. Praktycznie od samego początku działań wojennych księża i parafianie siedzieli w piwnicach naszego domu. Było tam do 160 osób, byli praktycznie pod ciągłym obstrzałem i bombardowaniem. Wiele domów w sąsiedztwie kościoła jest doszczętnie rozwalonych. Księża pochodzący z Prowincji Nigerii i Indii wyjechali już w trakcie trwania wojny. Wczoraj (03.03.2022) wyjechał z Charkowa ks. Jurij Szpak CM i reszta parafian, którzy byli w naszym domu. Kierują się oni na zachodnią Ukrainę. Wielu z nich zmierza do nas do Śniatynia i do Storożyńca, a część do Pereczyna na Zakarpacie. Tam nie było możliwości dłużej zostawać. Charków jest bardzo zniszczony. Znajomi, którzy tam jeszcze są i nie mają możliwości wyjechać z Charkowa są skrajnie wyczerpani, wystraszeni i w beznadziei.
 
Odessa – ks. Witalij Nowak CM i ks. Anatolij Tovkan CM. Centrum rehabilitacji uzależnionych „Comunit? in dialogo” które prowadzimy w Buldynce dla mężczyzn i Wizyrce dla kobiet było ewakuowane do Śniatynia. Część chłopców powróciło do swoich domów i zaciągnęli się do armii, pozostało 12 osób. Mężczyźni, którzy pozostali zajmują się wolontariatem, przewożą pomoc humanitarną z zachodniej Ukrainy do Odessy, a także pomagają odwozić ludzi do granicy. Tak samo ks. Witalij Nowak zajmuje się przyjmowaniem i rozprowadzaniem pomocy humanitarnej organizowanej przez Depaul. Ks. Anatolij jest w Fontance – pozostał z parafianami i dogląda też wszystkich naszych projektów. W Buldynce zostało paru chłopaków, którzy zajmują się gospodarstwem. Depaul w Odessie zajmujący się bezdomnymi dalej prowadzi swoją działalność, karmią, opatrują i udzielają schronienia bezdomnym.
 
Kijów – Kijów też jest pod ciągłym obstrzałem. W naszym domu w Kijowie pozostał ks. Michał Talapkanicz CM. Jest też w domu kilka osób związanych z naszym domem i z naszą działalnością Rodziny Wincentyńskiej, którzy znaleźli tam schronienie. Ciągle też są obstrzeliwane okolice naszego domu. Ks. Oleksij Szewczenko CM, który jest niepełnosprawny, został przewieziony do Storożyńca, jest w rodzinnym domu u swojej mamy. Przewiózł go nasz kleryk Petro Mazur i on też jest w Storożyńcu, gdzie pomaga księżom w parafii i również w opiece ks. Oleksija. Ks. Jan Martyńczek wyjechał na dany czas z Kijowa w stronę zachodniej Ukrainy.
 
Nasze domy znajdujące się na zachodniej Ukrainie stały sie przytułkami dla uchodźców ze wschodniej i centralnej Ukrainy. Ludzie ciągle sie przemieszczają i szukają schronienia.
 
W domu w Storożyńcu przebywają ks. Vasja Zynicz CM, ks. Jan Vakulczak i ks. Srehij Penkyvskij CM. Przyjmują uchodźców na kuchni dla ubogich, którą do tego celu odpowiednio przygotowali i opieką otaczają parafian zarówno duszpasterską, jak i materialną w zależności od potrzeb.
 
Pereczyn – Ks. Władysław Kuczak CM, ks. Tomasz Ważny CM i ks. Jerzy Gawluk CM oni, podobnie jak w Storożyńcu, zajmują się przyjmowaniem uchodźców i opieką duszpasterską i humanitarną parafian.
 
W Dovhomu – to jest parafia na Zakarpaciu, którą tamtejszy biskup powierzył czasowej naszej opiece z powodu braku księży, tam znajduje się ks. Antoni Jadynak CM. Tam sytuacja podobna jak w Pereczynie i Storożyńcu.
 
Lwów – tam jest nasz Wizytator ks. Leonid Kuklyszyn CM. Zaangażowany jest on przy kryzysowym sztabie Kurii Lwowskiej i Caritasu odnośnie organizacji wszelkiej pomocy humanitarnej po całej Ukrainie
 
Śniatyn – ks. Jan Trzop CM i ks. Stanisław Irisik, my również przyjmujemy w naszym domu uchodźców, mamy pod opieką, ewakuowaną z Odessy wspólnotę „Comunit? in dialogo”, opiekujemy sie naszymi parafianami.
 
Tak jak we wszystkich naszych domach mamy oczy otwarte i staramy sie wspierać, pomagać, organizować wszelką pomoc w miarę naszych możliwości. Oczywiście we wszystkich naszych domach nie ograniczamy sie tylko do pomocy parafianom. Współpracujemy z kościelnymi, państwowymi i wojskowymi organizacjami co sie tyczy bezpieczeństwa i pomocy.
 
Prosimy o modlitwę,
 
Z bratnim pozdrowieniem ks. Jan Trzop CM.