RELIKWIARZ

Błogosławiony Jerzy Popiełuszko, kapłan, męczennik

ŻYCIORYS

MODLITWY

RELIKWIARZ

UROCZYSTOŚCI

W wyszlifowanym i wypolerowanym do czerni granitowym, nierównobocznym postumencie umieszczono brązowy krzyż z relikwiami błogosławionego, podarowanymi naszej parafii na prośbę księdza proboszcza przez archidiecezję warszawską. Tam złożona jest granitowa głowa duchownego ze zniszczonego pomnika w stanie takim, jaki została 20 lat temu odnaleziona. Wyraża ona podwójne męczeństwo księdza Jerzego, gdyż przypomina zdjęcia twarzy księdza Jerzego po wyłowieniu z wody. Pomnik zdobi prosty napis “Zło dobrem zwyciężaj”.Autorem kamiennego relikwiarza jest pan Stanisław Lutostański, a projektantem i wykonawcą krzyża z brązu, w którym umieszczone są relikwie, jest pan Adam Czekański.

Wierzymy, że parafianie i goście, u stóp relikwiarza Błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, za jego wstawiennictwem, będą wypraszać wszelkie łaski potrzebne człowiekowi. Liczymy na to, że nasz kościół stanie się nie tylko miejscem pielgrzymek, ale i nawróceń, miejscem cudów, wyproszonych u Boga za wstawiennictwem, tego naszego, bliskiego nam życiem, świadka Bożej miłości, jakim jest ksiądz Jerzy. On całe życie służył ludziom. Na pewno będzie z nami, ludźmi, w każdej chwili, służąc swoją mocą i pomocą.

Z uśmiechem w sercu, już podczas uroczystości wspominaliśmy te chwile, gdy zbliżała się chwila ustawienia relikwiarza na „jego” wyznaczonym miejscu, a wtedy niespodziewanie zjawiła się ekipa remontująca nasze boczne ołtarze, społecznie, gratis. Przyszli, gdyż akurat teraz mogli to robić, zastawiając rusztowaniami dojście do miejsca ustawienia relikwiarza. I zapanował smutek – co my teraz zrobimy?? Ale to było niewątpliwie działanie księdza Jerzego – zrozumieliśmy, że on nie chciał być odstawiony w kąt, przynajmniej na początek. On chciał być jak najbliżej ludzi, których kochał i którym służył i dalej chce służyć. I jest blisko tych, którzy go kochają, aby mogli podejść i ucałować jego relikwie.

Mamy w kościele Św. Stanisława Kostki (ten sam patron, tak jak w ostatnim miejscu jego pracy i przy warszawskim grobie) pierwsze w Nowym Jorku relikwie błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszko. Zachęcamy do nawiedzania naszego kościoła, aby u stóp błogosławionego Jerzego modlić się z dziękczynieniem Bogu za tę wspaniałą postać i wypraszać potrzebne cuda. Bo nie jest rzeczą dziwną, że już do biura kultu księdza Jerzego napływają listy z powiadomieniem o otrzymanych łaskach i cudach za przyczyną tego błogosławionego.