UROCZYSTOŚCI

Błogosławiony Jerzy Popiełuszko, kapłan, męczennik

ŻYCIORYS

MODLITWY

RELIKWIARZ

UROCZYSTOŚCI

19 października 2010 przypada 26 rocznica śmierci księdza Jerzego Popiełuszko. Po raz pierwszy jest to także dzień liturgiczny dedykowany błogosławionemu księdzu Jerzemu.    W niedzielę 17 października 2010 podczas mszy świętej o godzinie 11:30 byliśmy świadkami pięknej uroczystości wprowadzenia do naszego kościoła i osadzenia w graniowym relikwiarzu relikwii pierwszej klasy Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki. Uroczystości rozpoczęły się one pod pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki, który ustawiony został tutaj w 1990 r. na brooklyńskim Greenpoincie przy Bedford i Nassau.

Warto zaznaczyć, że pomnik ten, dłuta świetnego polskiego rzeźbiarza Stanisława Lutostańskiego, został zdewastowany przez “nieznanych sprawców” zaraz po jego odsłonięciu. Pomnik pokryły napisy „za Stalina i Lenina”. Najgorsze, że odrąbana została wówczas głowa duchownego. Po pewnym czasie artysta zrekonstruował pomnik.

Po wspólnych modlitwach uczestnicy uroczystości przeszli zwartym pochodem do kościoła Św. Stanisława Kostki, gdzie rozpoczęła się msza św. pod przewodnictwem księdza biskupa Wojciecha Polaka, sufragana z Gniezna, a zarazem delegata Episkopatu Polski ds. kontaktów z Polonią.

Mszę św. koncelebrowało 6 kapłanów, w tym ks. Prof. Tadeusz Isakowicz-Zalewski. Po homilii przypominającej znaczenie ofiary życia i śmierci księdza Jerzego dla Polski i Polaków, ksiądz biskup poświęcił 2,5-tonowy granitowy postument ustawiony tuż przy głównym ołtarzu.

Cała liturgia miała bardzo uroczysty charakter. Śpiewały dwa chóry, w tym 40 osobowy chór młodzieżowy z parafii Św. Jakuba w Masholte z Niemiec, który rozpoczął liturgię pieśnią Gaude Mater Poloniea – Ciesz się Matko-Polsko. Śpiewał także powstający chór parafialny, który wykonał piękne pieśni ku czci ks. Popiełuszki.

Uczestniczyły też poczty sztandarowe oraz oddział honorowy Ligi Morskiej w marynarskich mundurach, harcerze, przedstawiciele organizacji parafialnych, społecznych i politycznych.
Na koniec uroczystości przemawiał parafianin Mieczysław Pająk, który wraz z żoną Reginą był głównym fundatorem tego wspaniałego relikwiarza, a wcześniej także budowy pomnika.

Zdjęcia z uroczytości w naszej galerii…

**********************************************
ROK TEMU: (2009) – 25 rocznica śmierci ks. Jerzego….

************************************************
ROK TEMU: (2009) – 25 rocznica śmierci ks. Jerzego….

.