Procesja Bożego Ciała

Uroczystość Bożego Ciała to dzień szczególny dla nas wierzących, albowiem wyrażamy Bogu naszą wdzięczność, że zostawił się dla nas jako pokarm, abyśmy przyjmując Go, w Niego się przemieniali i upodabniali.  Jest to także okazja do zamanifestowania przed światem, że pod postacią białej konsekrowanej Hostii jest obecny ON, Bóg Żywy i Prawdziwy.

Po uroczystej koncelebrowanej mszy świętej o godzinie 11:30, której przewodniczył senior naszej parafii Ks. Jozef Szpilski, CM, wyszliśmy na ulice naszej dzielnicy, aby wraz z dziećmi i młodzieżą, mieszkańcami i gośćmi towarzyszyć  Chrystusowi w chwalebnej i dziękczynnej procesji.  Po wyjściu z kościoła poszliśmy ulicą Humboldt St., przy której były dwa ołtarze. Następnie procesja skręciła na Nassau Ave. i po pewnym czasie na Russell Street, gdzie był trzeci ołtarz. Doszliśmy do Driggs Ave. i po dojściu pod kościół zatrzymaliśmy się na Humboldt St. przy figurze Niepokalanej obok plebanii.   W procesji mogło wziąć udział ok. 2 tysięcy osób.

Chrystus ukryty w monstrancji błogosławił tym, którzy to błogosławieństwo chcieli przyjąć, udzielał się tym obojętnym, którzy z ciekawości zatrzymywali się na chodnikach, słał ciepło swego Najświętszego Serca do tych serc, które jeszcze są zamknięte dla Zbawiciela.

Procesja zatrzymała się przy czterech ołtarzach, gdzie odczytano lub zaśpiewano Ewangelię, odśpiewano suplikacje i odmówiono przypisane modlitwy. Po stacji czwartej kapłan udzielił końcowego błogosławieństwa i podziękował licznie zgromadzonym parafianom i gościom za udział w procesji. Największe podziękowania należą się dzieciom – od tych w wózeczkach, ubranych w białe sukieneczki, lub mini strój ministrancki, po te niesione na ramionach rodziców, i czasami kroczące samodzielnie, i rzucające kwiaty całą zawartością koszyczka.  Dziękujemy dzieciom starszym, licznie obecnym na procesji, w tym dziewczynkom sypiącym kwiatki przed Chrystusem, ministrantom, dzieciom pierwszokomunijnym ubranych w białe stroje. Dziękujemy wszystkim rodzicom i opiekunom dzieci.

We mszy świętej jak i w procesji brały udział Towarzystwa Parafialne, niosące swoje sztandary i chorągwie, takie jak: Towarzystwo Matki Bożej Fatimskiej, Koło Żywego Różańca, Towarzystwo Serca Pana Jezusa, Rodzina Nazaretańskia, Koło Przyjaciół Misji, Trzeci Zakon Świętego Franciszka, młodzież ministrancka i katechetyczna, kolektorzy, członkowie chórków i inni. Były Siostry Zakonne ze Zgromadzenia Sióstr Św. Rodziny z Nazaretu. Dziękujemy także Lidze Morskiej oddział Gdynia 15 za udział w strojach galowych, dzieciom i nauczycielom Szkoły Św. Stanisława Kostki, dzieciom i młodzieży z organizacji Krakowiacy i Górale, dzieciom i nauczycielom Polskiej Szkoły Sobotniej im Marii Konopnickiej,  katolickiej grupie młodzieżowej Falanga. Dziękujemy za udział wszystkim, którzy pięknie przygotowali ołtarze – za ich wysiłek, pomysłowość, jak i za użyczenie swoich domów, jako miejsc budowy ołtarzy.

Bogu dziękujemy za to, że dał nam piękną pogodę.
Chrystusowi dziękujemy za to, że zawsze jest z nami w tak niepojęty sposób, jakim jest Eucharystia. Dziękujemy za wolność, która pozwala nam w ten sposób wyrażać naszą wiarę w Jego Prawdziwą Obecność pośród nas.

Zdjecia na stronie Picasa (zrobione przez mastermart02)

Zdjęcia z procesji 2009  🙂

Photos by Ministrant Kostka – Foto zrobione przez Ministrant Kostka…

SLIDES/SLAJDY z procesji :

Zdjęcia: