Przygotowanie do Beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia w Diecezji Brooklyn

Niedziela, 18 lipca 2021

W dniu 12 września, w Warszawie, odbędzie się długo oczekiwana beatyfikacja Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Postaci niezwykłej, która dla Polaków, Polski, a także Polonii ma do dzisiaj niezwykłe znaczenie. W miejscach, gdzie modli się Polonia w Diecezji Brooklyn, chcemy dobrze przygotować się do tego wydarzenia. Apostolat Polski podjął decyzję, aby tekstem, który będzie nam w tym czasie towarzyszył, były „Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego”, przygotowane przez Prymasa Wyszyńskiego.
Ksiądz Prymas, gdy w czasie uwięzienia przewożony był z Prudnika do Komańczy, miał świadomość, że jedzie tą samą trasą, którą przed 300 laty jechał król Jan Kazimierz. Wraz z ówczesnym Prymasem Leszczyńskim podróżował do Lwowa, aby złożyć tam Królewskie Śluby i ogłosić Maryję Królową Polski.
Przypominając sobie to historyczne wydarzenie, Prymas Tysiąclecia postanowił, że w 1956r., a więc w 300-lecie Ślubów króla Jana Kazimierza, musi powstać nowy, narodowy, tekst Ślubów. Trzeci rok swojego uwięzienia poświęcił na ich przygotowanie. Jak pisze p. Maria Okońska (bliska współpracownica Prymasa i założycielka Instytutu Prymasa Wyszyńskiego) „takie same myśli nurtowały biskupów Polski i ojców paulinów na Jasnej Górze. Wiedzieli, że musi powstać nowy tekst Ślubów Narodu, uwzględniający potrzeby czasów współczesnych. Wszyscy uważali, że śluby może napisać tylko uwięziony Prymas Polski.”
Dnia 22 maja Kardynał Wyszyński wysłał panią Janinę Michalską z tekstem Ślubów wraz z listem do Generała Ojców Paulinówna Jasną Górę. W liście tym prosił, aby 26 sierpnia 1956 r. tekst Ślubów został odczytany z Wałów Jasnogórskich wobec zebranych pielgrzymów przez bp. Michała Klepacza, który zastępował uwięzionego Prymasa w jego posłudze. Księdzu Prymasowi bardzo zależało, aby śluby zostały odczytane publicznie. Właśnie w nich zawarł cały program religijnej i moralnej odnowy Narodu – program, który uczyniłby Polskę rzeczywistym Królestwem Maryi.
W dniu 26 sierpnia tekst Ślubów, przepisany w wielkiej tajemnicy w tysiącach egzemplarzy przez siostry klauzurowe oraz Panie z IntytutuŚwieckiego Pomocnic Maryi Jasnogórskiej Matki Kościoła został rozdany pielgrzymom, których zgromadziło się ok. półtora miliona.
Uwięziony jeszcze wówczas Ksiądz Prymas nie mógł być obecny na Jasnej Górze, dlatego kilka chwil przed tym wydarzeniem, odczytał je sam, w Komańczy.
Po uroczystym odczytaniu Ślubów na Jasnej Górze, pani Maria Okońska tak zapisała słowa Prymasa: „Wiedziałem, że Matka Boża Jasnogórska jest najpopularniejszą Postacią w Narodzie, ale nie wiedziałem, że Jej potęga w tym Narodzie jest aż tak wielka. Miał rację Generalny Gubernator w okupowanej Polsce, Hans Frank, mówiąc: «Gdy wszystkie światła dla Polaków zgasną, zostaje jeszcze zawsze dla nich Święta z Częstochowy i Kościół». A inny Niemiec powiedział: «Polacy to najbardziej katolicki naród, bo swoją wiarę w Chrystusa zaczynają od Panienki z Nazaretu»”.
Dzisiaj, po kilkudziesięciu latach, Jasnogórskie Śluby Narodu są wciąż aktualne i mogą służyć naszej osobistej pracy nad sobą, a przez to ku odnowie całego narodu Polskiego.
Nie wolno nam także zapomnieć, że Prymas Wyszyński darzył wielką miłością Polonię na świecie – także Polonię w USA. Przypominał o wielkiej roli kultu Matki Bożej, szczególnie czczonej przez Polaków w wizerunku Jasnogórskim. Dlatego tym goręcej zachęcamy, przez kolejne niedziele, do wspólnego pochylenia się i odczytania na nowo Jasnogórskich Ślubów Narodu!