Wielki Piątek – liturgia

Wielki Piątek. W naszym kościele odprawiona została liturgia Męki Pańskiej i śmierci Jezusa – o 15.00 w języku angielskim i o 19 po polsku. Jak wiemy, jest to jedyny dzień w roku, w którym nie odprawiane są Msze Święte. Wierni uczestniczyli w liturgii, wysłuchali Pasji, adorowali krzyż i przyjęli komunię świętą.
Nabożeństwo wielkopiątkowe rozpoczęło się liturgią słowa, w której naczelne miejsce zajmuje opis Męki Pańskiej według św. Jana. Cała liturgia podkreśla chwałę odkupienia przez krzyż.
Kościół szczelnie wypełnił się wiernymi na liturgię po polsku. Nawet dolny kościół był zapełniony, bo i tam wierni mogli uczestniczyć w liturgii poprzez obraz i dźwięk transmitowane z górnego kościoła. Po liturgii wierni odmówili Nowennę do Miłosierdzia Bożego, odśpiewali Gorzkie Żale i czuwali przy symbolicznym Grobie Jezusa.
Na zakończenie nabożeństwa, podczas uroczystej procesji, eucharystyczne ciało Chrystusa – czyli Najświętszy Sakrament – przenoszone jest do wcześniej przygotowanego Grobu Pańskiego. Niesione jest w osłoniętej welonem monstrancji i przechowywane tam aż do porannej niedzielnej mszy świętej rezurekcyjnej, czyli do zmartwychwstania Chrystusa.